• DOLAR
  7,8109
 • EURO
  9,2642
 • ALTIN
  481,89
 • BIST
  1,1851
Yardımlaşma İle İlgili Masal Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Masal Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Masal Örneği

Yardımlaşma İle İlgili Masal Örneği;

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Kaf dağının ardında Anka kuşuna komşu  bir köy varmış. Bu köyde insanlar eker biçer geçimlerini sağlarlarmış. Köyün etrafı ormanlarla kaplı hemen ilerisindeki dağın arkasında ise devler yaşarmış.

Gel zaman git zaman derken devler birden köye saldırmış.  Zamanla bu devler köylülerin erzaklarını çalmaya, daha sonraları ise şiddet kullanarak köylülerin tüm mahsullerine el koymaya başlamışlar. Köylüler bu durum karşısında çaresiz ne yapacaklarını bilmez bir şekilde devlerin tüm isteklerine boyun eğmeye başlamışlar. Öyle ki devler keyfi son lokmalarına kadar istese dahi hemen başlarını eğip tamam diyorlarmış. Ne zaman birisi çıkıp da deve karşı koysa o gün devlerin akşam yemeğinde, devlerin tenceresinde oluyormuş.  Bunu gören köylüler ise daha da korkuyor devlerin her isteklerini onarı kızdırmadan yapıyorlarmış.

İşler bu şekilde yürürken köyün aklı başında insanları toplanmış ve bir toplantı yapmışlar. Hepsinin de ortak düşüncesi bu düzenin böyle devam etmemesi gerektiğiymiş. Çünkü içinde bulundukları durum artık öyle bir hal almış ki karşı çıksalar devin akşam yemeği oluyorlar, karşı çıkmasalar ellerindeki her şeyi deve verdiklerinden açlıkla ölüyorlardı. İşte bu yüzdendir ki herkes bu sıkıntıdan kurtulmak için çare düşünmeye başlamış. Akıllarına bir çözüm gelmediğinden ve çaresiz kalıklarından Ulu Bilgenin yanına gitmeye karar vermişler.  Aralarından birkaç kişiyi seçmişler ve yolculuk için birbirleri ile sarılıp yola koyulmuşlar. Güneşin doğduğu yere doğru yürümeye başlamışlar. Az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler, ejderha ülkesinden geçip, yarasaların köyünden dolanmışlar. Kah yıldızları görmüşler kah bulutların üzerinde yürümüşler. Derken zorlu yolculuk nihayet bitmiş.

Ulu bilgenin huzuruna çıktıkları zaman tüm olan biteni ona anlatmışlar. Ulu bilge onlardan bir gün mühlet istemiş. Onları sarayında ağırlamış. Ulu Bilge sağa yatmış olmamış, sola yatmış olmamış derken bir yudum su içmiş. Sabah ola hayrola demiş ve uyumuş. Sabah kalkar kalkmaz aklına bir fikir gelmiş. Huzuruna köylüleri çağırmış. Köyün yakınındaki ırmağın üzerine bir baraj yapmalarını devlerin köye geldiğinde barajın kapısını açtığında su onları hızla çok uzaklara götüreceğini anlatmış ve bu planı uygulamalarını söylemiş.

Sonuç Olarak…….

Köylüler hemen yola çıkmış az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve köye varmışlar. Hemen bir toplantı yapıp ulu bilgenin onlara verdiği öğüdü yapmaya başlamışlar. Köyün yanındaki ırmağın üzerine kocaman bir baraj inşa etmişler. Ve devlerin gelmesini beklemişler tam o sırada devlerin tüm erzaklarını almak için güle oynaya geldiklerini görmüşler. Biraz daha yaklaşınca barajın kapaklarını açmışlar ve olanca su sel olup devleri de alıp çok çok uzaklara götürdü. Bir daha da devler hiç köye uğramadı. İnsanlar mutlu huzurlu yaşadı ve ulu bilgeye teşekkür ettiler. Gökten üç elma düşmüş. Birisi bu masalı yazana, diğeri köylülere, biriside okuyanlara.

Yardımlaşma İle İlgili Masal Örneği……………

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?