escort ankara

Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir Hikaye Örneği

10.11.2018
179
Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir Hikaye Örneği

Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir Hikaye Örneği

Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir,

Komutanlarından bir tanesi kazanılan bir zaferden sonra Halife Hz. Ömer’in yanına geldi. Komutanın hem yanı başında  kısa boylu, ufak tefek birisi duruyordu. Hz. Ömer “Bu adam da kim?” diye sordu komutana. Bu soru üzerine komutan hemen anlattı durumu: “Efendim bu adam benim sağ kolumdur, en güvendiğim adamımdır. Ona hangi görevi verdimse yüzümü kara çıkarmadı ve görevleri başarı ile  tamamladı. En gizli haberleri hiç kimsenin ruhu bile duymadan yerine ulaştırdı. Yeri geldi görünmez oldu yeri de geldi  bir ordunun yapabileceği bir şeyi tek başına yapmasını bildi. Zaferlerimi, başarılarımı  onun sebebi ile  kazandım diyebilirim.”

Gel zaman git zaman derken aradan epey bir süre geçti, aynı komutan halifenin karşısına tekrardan çıktı. Ama yenilmiş bir komutan olarak. Halife komutana doğru döndü ve sordu:

– Hani hiç yanından ayırmadığın, en güvenilir adamın olan sağ kolun nerede, onu göremiyorum?

– Komutan hemen Halifeye; Sormayın ya Ömer, bana ve ordumuza ihanet etti, hainlik edip düşman saflarına geçti.

Hz. Ömer bu defa konuştu:

– Allah’tan başka hiç kimseye dayanmamak gerektiğini geçen sefer söyleyecektim vazgeçtim. Bir musibet bin nasihattan yeğdir diye düşündüm. Bu musibetten umarım ders çıkarırsın.

 

Öykünün Hikaye Haritası

Hikayenin Adı: Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir

Hikayenin Kahramanları: Halife ve Komutan

Hikayenin Zamanı: Bir zaferden sonra ve bir yenilgiden sonra

Hikayenin Mekanı: Hz. Ömer’in huzuru

Hikayenin Anlatıcısı: Hakim bakış acısı, üçüncü ağızdan anlatım

Hikayenin Ana Fikri: Çok öğüt verip, konuşmaktansa yaşanılan kötü bir olay bizim aklımızı başımıza getirir.

Öğüt: Bazı durumlarda insanlara her ne kadar doğruyu gösterseniz de onlar yine bildiklerini yaparlar. Fakat ne zaman başlarına kötü bir iş geldiğinde akıllanırlar. Sizlere tavsiyem bir musibete gerek kalmadan uyanık olun, aklı başında olun. Bazı musibetler, olumsuz olayların dönüşü olmaya bilir ya da silinmesi kolay olmayan derin izler bırakabilirler. Her zaman büyüklerimizin sözlerine değer verelim, onları dinleyelim ve nasihatlerine uyalım.

Değerler.net

Hikaye hakkında ayrıntılı bilgi için (Nedir, nasıl yazılır, hikaye türleri…) Dost sitemize Bakabilirsiniz. www.egitimdedegerler.com

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.