escort ankara

Azim ve Başarı Hikaye Örneği Püf Noktası

10.11.2018
160
Azim ve Başarı Hikaye Örneği Püf Noktası

Azim ve Başarı Hikaye Örneği Püf Noktası

Azim ve Başarı Hikaye Örneği Püf Noktası

Çoğu insan hayatta başkalarına eksik düşündüğü yönlerini asla göstermek istemez. Kusurlarını herkesten saklamanın daha büyük bir eksiklik olduğunu kavrayamaz. Şimdi size vereceğim  hikayeyi okuduğunuzda ya da dinlediğinizde bir eksikliğin üstünlüğe nasıl dönüştüğüne şahit olacaksınız.

On yasındaki bir Japon çocuğunun en büyük hayali, bir gün herkesin sevdiği, beğendiği çok iyi bir judocu olmaktır. Lakin bu çocuk talihsiz bir trafik kazası neticesinde sol kolunu bütünüyle kaybeder. Bu duruma hem çocuk hem de çocuğun ailesi yıkılır. Çocuğun ailesi sırf çocuğun morali düzelsin ve  oyalansın diye, Japonların en ünlü hocalarından birini tutarlar.

Hoca hemen göreve başlar ve kolları sıvar. İlk dersinde çocuğa tek kolla yapabileceği en önemli fırlatma hareketini öğretir. Hiç durmadan gece gündüz çocukla beraber bu hareketi çalışırlar. Belli bir zaman sonra çocuk, öğrendiği bu hareketi gayet iyi ve hızlı bir şekilde yapmaya baslar. Lakin hocası çocuğa her gün saatlerce hep aynı hareketi adeta ezberletir. Çocuk bir süre sonra bu hareketten sıkılır ve hocasına yeni hareketler öğrenmek istediğini söyler. Fakat hocası ona bu hareketi dünyada en hızlı sen yapana kadar aralıksız  çalışmasını ve bundan başka bir hareket öğretmeyeceğini söyler. Bir zaman sonra çocuk öğrendiği bu tek  hareketi yıldırım hızıyla yapmaya alışır. Bunun üzerine hoca çocuğa artık bir turnuvaya katılma vaktinin geldiğini söyler. Hiç olacak şey değildir. Tek kollu bir judocu ve tek hareketle turnuvaya katılacak. Duy da inanma. İnsanın gülesi gelir.  Çocuk bu duruma itiraz ettikçe hocası ona “Evlat; sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme” diye nasihatte bulunur.

1.tur 2. tur derken çocuk turları pek de zorlanmadan gayet rahat geçer. En sonunda finale kadar gelir. Tek hareket ile finale kadar gelen çocuğun finaldeki rakibi ise bölgenin en iyi judocusudur. Çocuk dev cüsseli rakibini e nihayetinde görünce korkar. Hocası yine kendinden emin ve sakindir, “evlat sen bu harekette dünyada teksin eşin benzerin yok, kendi oyununu yap yeter” der. Çocuk rakibine, bölgenin en iyi judocusuna, kendi hareketini şimşek hızıyla uygular. Rakip ayağa kalktıkça ayni hareketi yineler. Akıl alacak  gibi değildir, çocuk tek kolla tek hareket sayesinde şampiyon olmuştur.

Nasıl Şampiyon oldu, Azim ve Başarı Hikayesi

Çocuk dayanamaz ve hocasına sorar “hocam aklım almıyor, ben nasıl şampiyon oldum?” der. Hocası yine sakin ifade ile söyle cevaplar, “Bu zaferin iki sırrı var oğlum. Birincisi judonun en güç hareketlerinden birini çok iyi yapabilmendir. İkincisi bu harekete karsı tek bir savunma vardır. O da hareketi yapanın sol kolunu tutmak!…

Hikayenin Adı: Azim ve Başarı Hikaye Örneği Püf Noktası

Hikayenin Kahramanları: Judocu çocuk ve hocası

Hikayenin Zamanı: Şampiyona öncesi ve Şampiyona Günü

Hikayenin Mekanı: Japonya

Hikayenin Anlatıcısı: Hakim Bakış Açısı (Üçüncül Ağızdan Anlatım)

Hikayenin Ana Fikri: Her işin bil ilmi püf noktası vardır.

Öğüt: Bir iş yaparken eksikliklerimizden ziyade elimizdekileri nasıl en iyi kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Değerler.net

Bir Musibet Bin Nasihatten İyidir Hikaye Örneği

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.