escort ankara

5. Sınıf Nitel ve Nicel Anlam Online Test

07.12.2020
282
5. Sınıf Nitel ve Nicel Anlam Online Test

5. Sınıf Nitel ve Nicel Anlam Online Test

Sevgili veliler, öğrenciler bu yazımızda nitel ve nicel anlam İle alakalı 5. Sınıf Nitel ve Nicel Anlam Online Test hazırladık. Testimiz 8 sorudan oluşmaktadır. Şimdiden sizlere başarılar dilerim.

Başlat butonuna basarak hemen testi çözmeye başlayabilirsiniz. Bir ve üzeri yanlışınız çıkarsa mutlaka konu tekrarı yapın.

5. Sınıf Nite ve Nicel Anlam Online Test

Başla
Tebrikler - 5. Sınıf Nite ve Nicel Anlam Online Test adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.

5. Sınıf Öznel ve Nesnel Online Test

Nitel ve Nicel Anlam Özet:

Nitel Anlam: Sayılamayan, ölçülemeyen kelimelere nitel  kelimeler denir.

Nitel Kelime Örnekleri:

  • Ona verdiği değer çok büyüktü. ( Bu cümlede büyüktü kelimesini metre yada başka bir ölçü vasıtası İle ölçmek mümkün olmadığı İçin nitel anlamlı kelimedir.)
  • Gözümde gittikçe küçüldü. ( Burada küçülmek kelimesi herhangi bir ölçü aleti ile ölçülecek bir şey değildir. Mecazi anlamda kullanılmıştır. Nitel anlamlıdır.)
  • Bu ağır Sevda beni de yordu. ( Ağırlık tartı İle ölçülür. Fakat burada belirtilen ağırlık kelimesi mecazi anlamda kullanılmış olup herhangi bir ölçüm aracı İle ölçülemez. O yüzden bu kelime nitel anlamlı kelimedir.)
  • Cimrilerden oldum olası kaçmışımdır. (Bu cümlede cimrilik kavramı herhangi bir ölçüm aracı İle ölçülemeyeceğinden nitel anlam taşımaktadır.)

Nicel kelime Örnekleri:

  • Büyük binanın hemen yanındaydı. (Burada büyük kelimesi ölçülebilen bir kavram olduğu İçin nicel anlamlıdır.
  • Daracık bir odada yaşıyordu. ( daracık kelimesi ölçülebilen bir ifade olduğu İçin nicel anlamlıdır.)
  • Çuvalın içinde ağır bir yük yaşıyordu. ( Bu cümlede ifade edilen ağır kavramını terazi, tartı gibi ölçüm aletleri ile ölçebildiğimiz için. İcel anlamlıdır.)
  • Annesine yakın bir ev almayı tercih etti. ( Burada yakınlık kavramı metre gibi ölçüm aleti ile ölçüleceğinden nicel anlamlıdır.)

4. Sınıf Ünsüz Yumuşaması Online Test

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR